Uit een interview met Pablo Picasso:
Why are you dancing?
- There's no ' why ", I dance.
Are you an art painter who dances?
- Yes... or a dancer who paints, whatever you prefer.
Since when do you dance?
- Forever.
What do you think when you dance?
- I don't think, sorry.
What do you feel?
- Love.
Love?
- Yes, yes.
But why?
- There's no 'why' for love.
Feel anything else?
- Life.
What do you mean?
- Some, just some, do on this earth what they were created for. These live. Others survive. Who dances lives.
Is dancing an essential thing?
- Is breathing essential? Did I answer your primary question?
But there's a 'price' for that choice.
- For dancing? Yes, there is.
Is it expensive?
- Never mind.
Did you pay this price?
- I still pay.
You should dance for someone...
Also, I mean, not just for someone, or for a reason. You dance because you were born to dance, just as you paint because the paintings already exist within you, you only release them; so it is with dancing, she moves inside you; if you don't release her she is capable of... I don't even know! An ant does its job without questioning, birds fly without questioning, fish swim... men, some kill, others prefer to do what they were created for: love.
I dance, paint, love
- Do you always dance?
- Only when I love it.
When do you love it?
- When I dance.
Lieve Danser,
Bijgaande foto is van één van de 'altaren' van de Open Floor L*bido Love of Life Ongoing Year Group die vorige week is gestart.
Ik ben diep geraakt door deze prachtige collages, door de assistenten van de workshop. Afbeeldingen om voorbij datgene te gaan wat we al kennen en voorbij wat ons al herhaaldelijk wordt getoond door de wereld. Richting een meer diverse inclusieve reflectie van levenskracht, menselijkheid en verbinding. Die niet alleen onze geest en verbeelding verruimt, maar ook ons hart, lichaam en ziel! Als ik naar deze collage kijk, word ik vervuld van vreugde, gelukzaligheid. Maar ook met verdriet en rouw.
Ik ben ook diep geraakt door de moed, toewijding en bereidwilligheid van de dansers. Die één voor één parels aan het opduiken waren, diamanten aan het opgraven en/of in stenen hakten om edelstenen te vinden. Dansers die één voor één bewogen tussen bescherming en verbinding ('protection' en 'connection). Tussen triggers en glinsteringen ('triggers' en 'glimmers'). Om zo de schoonheid van authenticiteit en aanwezigheid te oogsten!
Share on Facebook Share on Twitter
Datum publicatie: 20 april 2025